SEVGİNİN GÜNÜ

Günler, haftalar ve aylar birbiri ardına geçip gitti ve bizler aşkın, sevdanın, bağlılığın, adına her ne derseniz diyin rengini yitirmeyecek o güzel ve anlamlı zaman diliminin eşiğine geldik.

Bahse konu bu özel günün adı 14 Şubat Sevgililer Günü elbete.

Sosyal yada psikolojik yönü, erkek yada kadın için ince çizgileri, doğası gibi teknik konuları akademisyenler, bilim insanları mutlaka yorumlayacaktır, bir aşçı olarak benim yazıya dökeceğim konu, bu günün ambiyansına uygun bir kutlama sofrası nasıl olmalı sorusunun cevabıdır.

Mutlaka her çift, eşinin, arkadaşının yada sevgilisinin tarzına, beğenisine en uygun hediye ile bu günü anlamlı kılacaktır. Fakat bütünlüğü tamamlama açısından hediyelerden çok o akşam birlikte yenecek yemeğin önemini farketmeye başlarız.

Yaşadığımız yerlerde bize bu konuda en profesyonel hizmeti sunacak restorantlar ve oteller vardır mutlaka, ama bu özel günde yemekleri kendiniz hazırlamaya karar verdiyseniz, öncelikle çok doğru yoldasınız demektir, sonrasındada ince eleyip sık dokuyarak özel bir menü oluşturmanız gerekecektir

Gelelim uzman eli değmiş bir sevgililer günü masasını oluşturan unsurların neler olduğuna.

Evde hazırlayacağınız romantik bir sevgililer günü yemeğinde tüm duyuları harekete geçirmek için neler yapılabilir sizce? ‘’Görsellik, tat ve koku...’’ hazırlayacağımız masada bu üç önemli unsuru ön plana çıkarmak tüm yıl unutulmayacak özel bir sevgiler günü nişanesi olarak damaklara kazınacaktır.

Tabakdaki eti lezzetlendiren turunç, limon yada pancar gibi pastel renkli aromatik soslar görüntüyüde hareketlendirecektir. Bunun yanında garnitürlerinize günün anlamına uygun dokunuşlar yapabilirsiniz. Örneğin küçük kalıplarla kalp yada çiçek deseni kesilmiş sebzeler şık duracaktır. Tabağınızda tüm dekorasyon işlerini zevkinize göre yaptıktan sonra kapanışı yemeğinizin üzerine koyacağınız bir dal taze kekik yada biberiye ile tamamlayabilirsiniz.

Bir gün çalıştığım işletmelerden birinde, o gün ağırladığımız misafirlerimden edindiğim bir anket bilgiyi paylaşmak istiyorum sizlerle. ‘’sizin için önemli olan tabağın görselliğimidir, yoksa yediğiniz yemeğin lezzetimidir’’ sorusuna, aşağı yukarı % 50 lezzeti %30 her ikiside %20 ise görsellik dedi. Bu net bir kural ve karar olmasada sanırım önemli bir kıstas sayılabilir. Yani çok daha geniş katılımlı bir anket yapılsa sonuçlar üç aşağı beş yukarı aynı olabilir.

 Lezzet için en önemli kural doğru malzeme ve doğru pişirme tekniğidir. Örneğin dana nuar alıp ızgara yapamazsınız bu etten, çünkü dananın yapı olarak en sert bölümüdür ve uzun süre haşlanması gerekir bu parçanın. Bu örnekten anlayacağınız gibi yapacağınız yemeğe uygun malzeme kullanıldığında lezzet performansı çok daha yüksek olacaktır. Mesela tava yada ızgarada pişirmek için kontrfile, bonfile, antrikot gibi sırt etleri uygundur. Kıymalı yemekler ve köfteler için kaburga, döş yada gerdan gibi yapısı biraz daha sert ama kemik yakınlığından dolayı lezzetli olan etler kullanılmalı.

Kırmızı et sevmeyenleri unutmamak gerek tabiki, kümes hayvanları genel itibariyle sağlıklı ve pişirilmesi zaman olarak daha kısadır. Göğüs eti lezzetli olabilmesi için baharatlarla tatlandırılıp bir süre dinlendirildikten sonra pişirilmeli. Tavuk but eti ise kemik yapısı yoğun bir parça olduğundan daha lezzetlidir ve sadece tuzlanıp pişirildiğinde bile lezzetli olabilir. Tavuk etini lezzetli bir iç pilav, karışık peynirler ve otlarla yada sotelenmiş sebzelerle doldurup pişirebilir, yukarıda bahsettiğimiz sosladan biriyle birleştirip müthiş bir kutlama yemeğine dönüştürebiliriz.

Ege’li olarak deniz ürünlerinin gönlümüzdeki yeri tartışmasız ayrıdır. Sanırım çoğu yörede bu böyledir. Ülkemizin üçbir yanında Bereketli denizlerimizden çıkan yüzlerce balık farklı farklı lezzetler sunmaktadır bizlere. Genellikle haftasonları akşam saatlerinde herhangi bir sokaktan geçerken en az beş altı evden buram buram balık kokusu yükselir.Deniz ürünlerine bu kadar düşkünken özel bir kutlama yemeğinde başrolünde lezzetli bir balık menüsü sanırım çok cazip olabilir.

Son bileşen koku idi,

Hatıraları ve duyguları tekrar canlandırmada kokunun etkisi bilimsel olarak da kanıtlanmış çok büyüktür bir etkendir. Bu nedenle yemeklerimizde aromayı artırıcı baharatalar önemli yardımcılar olmalıdır. Heleki daha önce birlikte keyihle tattığınız romantik anlarınızı anımsatan yiyeceklere bu günde de şans vermeniz akıllıca bir yaklaşım olacaktır.

Sonuç olarak menü içeriği her ne olursa olsun, lezzetiyle, kokusuyle, görüntüsüyle eski günlerin güzel anılarını canlandıracak bir yemeğe kim hayır derki.

Bu özel günde yaşanan saf ve yoğun duyguların tüm ömrümüze katlanarak dağılması dileklerimle sağlık ve esenlikler dilerim.